Sigorta Haberleri

Ankara Sigortaya Körfezden Talip Çıktı

Polislerin sahibi olduğu Ankara Sigorta’ya Körfez’den talip çıktı. Hariri Ailesi tarafından kurulan Ortadoğu’nun en büyük sigorta şirketlerinden MedGulf pazarlık için masaya oturdu.

Körfez sermayesi şimdi de polisle el sıkışmaya hazırlanıyor. Türk Telekom’un sahibi Hariri Ailesi tarafından kurulan Lübnanlı sigortacılık devi MedGulf, Polis Bakım ve Yardım Sandığı’nın (POLSAN) iştiraki olan Ankara Sigorta’yı satın almak için pazarlık masasına oturdu.

1980’de kurulan ve kısa zamanda önce Lübnan’ın daha sonra da Ortadoğu’nun en büyük sigorta şirketi olan MedGulf’un yöneticilerinin bir süredir İstanbul’da olduğu ve satınalma işlemi için görüşmelerde bulunduğu öğrenildi. Daha önce Amerikalı Ace Group ile pazarlık masasına oturan ancak fiyat konusunda anlaşamayan POLSAN yönetiminin bu sefer anlaşmaya oldukça yakın olduğu öğrenildi. 1.5 milyar dolarlık prim üretimine sahip Körfez devinin Ankara Sigorta’yı satın almak için önemli sayılabilecek bir tutarı gözden çıkardığı da gelen bilgiler arasında. Lübnanlıların polislerin yüzde 20 civarında hissesi kalmasına da sıcak baktığı ifade ediliyor. POLSAN, Ankara Sigorta’yı 2000 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan satın alarak sigortacılık sektörüne adım atmıştı. O günden itibaren şirketi büyütmek için ciddi paralar harcayan polisler bir türlü istedikleri başarıyı yakalayamadılar.

Zarardan kâra geçiyor

Ankara Sigorta 2010 sonunda 64 milyon liralık zarar açıklayarak herkesi şaşırtmıştı. Bu gelişme üzerine polisler yönetim değişikliğine gitmiş ve şirketin başına daha önce Halk Sigorta Genel Müdürü olarak çalışan Niyazi Koçak’ı getirmişti. Yeni genel müdür Koçak’ın başlattığı yeniden yapılanma süreci oldukça sarsıcı oldu. Birçok çalışan ve acente ile yolları ayıran Koçak’ın aldığı sert tedbirler şirketin bilançosuna oldukça olumlu yansıdı. 2010 sonunda 216 milyon lira olan prim üretimi 141 milyon liraya insede aynı dönem şirketin zararı 7.2 milyon liraya kadar geriledi. Ankara Sigorta bu yılın ilk üç ayında prim üretimini yüzde 14 arttırarak 40 milyon liralık üretime imza attı. Şirketin mevcut büyüme stratejisini sürdürmesi halinde uzun bir aradan sonra ilk kez bu yıl kâr açıklaması bekleniyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği(TSRŞB) verilerine göre Türkiye’de 27’si hayat branşında olmak üzere toplam 60 sigorta şirketi faaliyet gösteriyor. TSRŞB verilerine göre, söz konusu dönem itibariyle sektörde toplam prim üretimi 6.76 milyar TL seviyesinde bulunuyor. TSRŞB’nin ilk dört aylık verilerine göre, hayatdışı branşta ilk 10 şirket 5.78 milyar TL olan toplam prim üretimin yaklaşık yüzde 73’ünü oluştururken, hayat branşındaki ilk 10 şirket ise toplam 972 milyon TL olan prim üretiminin yüzde 85’ini oluşturuyor.

Arap sermayesi Türkiye’ye akıyor

Körfez sermayesinin Türkiye aşkı her geçen yıl daha çok artıyor. Lübnanlı Bank Audi geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) bankacılık lisansı alarak Türk finans sektörüne adım attı. Yine aynı dönemde ünlü işadamı Remzi Gür ve Bahreynli Gulf Finance House (GFC) Adabank’ı satın almak için BDDK’ya başvurdu. Sene başında Yunanlı Eurobank Grubu’nun satışa çıkardığı Eurobank Tekfen’i Kuveytli Burgan Bank satın aldı. Hemen ardından Amerikalı Starr Insurance ve Ummanlı Oman Insurance Dubai Emiri El Maktum’a ait Dubai Sigortayı satın aldı.A

Acenteliklerimiz

  • Aksigorta Acentesi
  • Allianz
  • Anadolu Sigorta
  • Axa Sigorta
  • Ergo Sigorta
  • Güneş Sigorta
  • Hdi Sigorta
  • Eureko
  • mapfree